ReutersReuters

Złoty zyskuje przed posiedzeniem RPP w przyszłym tygodniu

Waluty Europy Środkowo-Wschodniej umacniały się w piątek, a najbardziej złoty, który zyskiwał przed zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych i po wstępnym szacunku inflacji, który wskazał na nieznaczne przyspieszenie w sierpniu.

Większość walut rynków wschodzących zyskiwała w piątek, gdyż dolar słabł przed publikacją kluczowych danych o inflacji w USA, które mogą dać wskazówki na temat skali możliwych obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA w przyszłym miesiącu.

Tymczasem dane opublikowane w Polsce pokazały, że inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 4,3% rok do roku, nieznacznie powyżej oczekiwań. Wpływ na to miał przede wszystkim wzrost cen energii.

Decydenci w Polsce, którzy utrzymując stopy bez zmian od października powoływali się na niepewność związaną z inflacją, prawdopodobnie nie zmienią ich także w przyszłą środę, ale ich komentarze będzie wnikliwie analizowane pod kątem nowych sygnałów wskazujących, kiedy możliwe będzie wznowienie łagodzenia polityki pieniężnej.

Koło południa złoty EURPLN rósł wobec euro o 0,2%, osiągając poziom 4,2755, i znalazł się w centralnym punkcie przedziału 4,24-4,31, w którym kurs ten utrzymywał się od połowy sierpnia.

„(Poziom) 4,28 przyciąga jak magnes (...) My przyjmujemy, że jeśli złoty jest blisko tego poziomu, to tak naprawdę jest w punkcie krótkoterminowej równowagi na chwilę obecną i czeka na impulsy, które mogłyby go z tego punktu wybić” – powiedział analityk rynków finansowych Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

„My liczymy na to, że wrześniowe posiedzenia banków centralnych, w tym krajowej Rady Polityki Pieniężnej, mogą być takimi wydarzeniami, które doprowadzą do niewielkich przetasowań na rynkach finansowych” - dodał.

Sutowicz powiedział, że piątkowy odczyt inflacji nie wpływał na złotego.

Korona czeska EURCZK umacniała się o 0,2% do 25,0250 za euro, oscylując w pobliżu sierpniowego szczytu osiągniętego na początku tygodnia.

Jak wynika z zaktualizowanych danych urzędu statystycznego opublikowanych w piątek, popyt krajowy napędzany większymi wydatkami rządu wspierał powolne ożywienie czeskiej gospodarki w drugim kwartale, przy czym wzrost został osłabiony przez słabą kondycję przemysłu.

Forint węgierski EURHUF rósł o 0,1% do 392,50 za euro, również w pobliżu swojego najmocniejszego poziomu w sierpniu.

Masuk atau buat akun gratis selamanya untuk membaca berita ini

Berita lainnya dari Reuters

Berita lainnya