Ostatnio na rynkach znacznie więcej mówi się o zadyszce, którą łapią kolejne gospodarki, niż o wzroście cen. Ryzyko zwiększonego bezrobocia jest tutaj znacznie poważniejszym problemem. Dzisiejsze indeksy PMI pokażą nam jakie są oczekiwania.

Krajobraz po decyzji FED

Na rynku wciąż widzimy wstrząsy wtórne po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Coraz bardziej jednak inwestorzy dochodzą do wniosku, że należy się spodziewać obniżek stóp procentowych, wywołanych nie tyle co spadającą inflacją, a spowalniającą aktywnością gospodarczą. To właśnie dlatego oczekiwania względem obniżek stóp rosną. Do końca roku analitycy widzą przestrzeń jeszcze na trzy, a nawet i cztery obniżki za oceanem. Widać to też na innych rynkach. Giełdy nadal są na wysokich poziomach, ale głównymi beneficjentami są inne instrumenty, które nie wypłacają odsetek. Mowa chociażby o złocie, które ostatnio znowu pobiło rekord cenowy wszechczasów. Polski złoty w tym całym układzie nadal ma się wyjątkowo dobrze.

Dobre dane z Kanady

W piątek poznaliśmy dwa ważne odczyty z Kanady. O godzinie 14:30 otrzymaliśmy wyniki na temat inflacji producenckiej oraz sprzedaży detalicznej. Wzrost cen producentów – zgodnie z przypuszczeniami – nie jest wzrostem, tylko spadkiem. Wyższym jednak od oczekiwań. Ceny producentów obniżyły się bowiem w ciągu roku aż o 0,8%. Nie spowolniły jednak podwyżek, tylko spadły. Do tego warto dodać również sprzedaż detaliczną, która rośnie o 0,9%. Publikowany jest też subindeks bez samochodów, ale on rośnie zaledwie o 0,4%. Pokazuje to, że Kanadyjczycy przychylniej spojrzeli na zakup aut. Po samej publikacji danych, dolar kanadyjski chwilowo pokazał zwiększoną zmienność, po czym powrócił niemal do punktu sprzed ogłoszenia.

Moody’s nie zmienia ratingu Polski

Po ostatnich doniesieniach na temat tego jak bardzo budżet naszego kraju okazał się gumowy, wielu obserwatorów zaczęło się obawiać dodatkowych negatywnych efektów. Fakt, że będziemy musieli spłacać odsetki od obecnych wydatków to jedno. Drugie to wiarygodność kredytowa naszego kraju. Gdyby ta spadała, to szybko okazałoby się, że i koszty obsługi długu mogłyby podskoczyć. Piątkowa decyzja agencji ratingowej Moody’s była jednak mocno uspokajająca. Agencja wskazuje, że rosnące zadłużenie naszego kraju będzie równoważone przez solidne perspektywy wzrostu gospodarczego. Co ciekawe raport wskazuje, że poprawa w zakresie sądownictwa spodziewana jest najszybciej w 2025 roku przez konflikt rządu z prezydentem. Brak negatywnych sygnałów jest wiadomością, która w dłuższym okresie pozwala utrzymywać złotemu ostatnią wysoką wartość.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na publikacje indeksów PMI.
Beyond Technical Analysis

Juga di:

Pernyataan Penyangkalan