Pułapka psychologiczna, a strategia gry + co nas czeka na FW20?

12 maja 2019 r przedstawiliśmy Wam naszą kolejną statystyczną analizę rynku (więcej informacji na naszym blogu). Polegała ona na weryfikacji i określeniu zachowania kursu WIG20 po ponad 5% wyprzedaży w skali tygodnia. Udało nam się ustalić, że kluczowy jest kolejny tydzień i może on w znacznym stopniu przyczynić się do określenia kierunku gry.
Jeżeli tydzień następny po tym, w którym wystąpił spadek sięgający ponad 5%, zamknął się na plusie to w 90% po 2 tygodniach indeks był wyżej od tygodnia „0”, a po 3 tygodniach aż w 100%. Postanowiliśmy więc sprawdzić i być może zagrać na rynku wykorzystując wnioski z przeprowadzonej analizy. Decydujący miał być kolejny tydzień. Po 5 dniach sesji okazało się, że nie jest jednak tak różowo ;D WIG20 zamknął się na minimalnym minusie, ale świeca wskazywała na dużą aktywność popytu. Przeprowadziliśmy dodatkowo analizę ceny i o to jakie wnioski przedstawiliśmy:

„Wykres potwierdza wysokie prawdopodobieństwo zakończenia spadków. Jeżeli mogłoby dojść tylko do krótkoterminowego odbicia to na podstawie przeprowadzonego badania oraz analizy ceny, zakładamy wzrost do min. luki spadkowej czyli o około 5% w okresie do 5 tygodni. „

24 maja 2019 r otworzyliśmy pozycję, która umożliwia zarabianie na spadkach indeksu WIG20.

Mieliśmy mocne podłoże do zajęcia pozycji długiej, a zagraliśmy przeciwnie. Zagranie na spadki argumentowaliśmy nie do końca czystym sygnałem płynącym z tygodnia 2 po ponad 5% wyprzedaży oraz tym, iż popyt który pojawił się w trakcie jednej z sesji został bardzo mocno zgaszony dnia kolejnego.

Wnioski.

1.Trzymaj się strategii. Jeżeli założenie gry jest na podłożu długoterminowym (tygodniowym) to nie ma co wyprzedzać rynku i próbować go przechytrzyć zagraniami na innej skali. W naszym przypadku dziennej.
2. Analiza statystyczna jest mocnym wsparciem decyzji inwestycyjnych. Mamy mocny dowód na to, że badanie pewnych zachowań rynku w ujęciu statystycznym może dawać pozytywne efekty.
3. WIĘCEJ ANALIZ STATYSTYCZNYCH 😀


Co dalej z naszą pozycją FW20?

Na wykresie dziennym cena dotarła do bardzo ciekawego miejsca. Strefa oporu zbudowana z poziomów zniesień Fibonacciego oraz luki spadkowej powinna przynajmniej w krótkim terminie zatrzymać wzrost kursu. Potwierdza to również zachowanie wolumenu. Szczyty, które ukształtowały się w trakcie aktualnego impulsu spadkowego powstały przy malejącym wolumenie. Nie ma więc już tylu chętnych do kupowania albo też wśród inwestorów pojawiły się obawy i oczekują korekty. Malejący wolumen wyraźnie widoczny jest na wykresie w skali tygodniowej gdzie ostatni słupek wolumenu jest najniższy spośród ostatnich 5 tygodni. Mamy więc oznaki słabnącego popytu podczas korekty w trendzie spadkowym (średnioterminowym). Najbliższe sesje powinny w naszej ocenie doprowadzić do zniżki kursu lub w najlepszym wypadku lekkiego podbicia i testu luki spadkowej. Potwierdzeniem powrotu do spadków będzie przełamanie pierwszego z poziomów wsparcia na wysokości około 2220~2245 pkt.
Beyond Technical AnalysisTrend AnalysisWIG 20

Pernyataan Penyangkalan