Asbis - Wrzesień'23 z rekordowym przychodem dla tego miesiąca.

Kolejny miesiąc i inwestorzy poznali kolejne wyniki tym razem za wrzesień. W sumie wzrost przychodów r/r wyniósł około 4%.
We wrześniu 2022 przychody wyniosły 291mln$, a w tym roku było to 304mln $.
Patrząc na to, że wrzesień jest średnim miesiącem pod względem przychodów to powtórzenie wyników z poprzedniego roku jest dużym osiągnięciem, zwłaszcza, że większość inwestorów obawiała się zapewne innego wyniku.
Warto tu jednak zaznaczyć, że rok temu po rekordowym wrześniu 2022 to w październiku przychody m/m spadły o 31%. Pytanie czy historia się powtórzy. Choć w tym roku może pomóc debiut nowego produktu Apple.

cuplikan
Wykres 1. Przychody miesięczne

Jeśli spojrzymy na przychody od stycznia do września to właściwie mamy nie tylko wyrównanie do wyniku z 2021, ale i pobicie tegoż wyniku o 34mln $.

cuplikan
Wykres 2. Przychody skumulowane od początku roku

Znacznie lepiej wyglądają też wyniki za 3Q23, które są lepsze o 52mln w porównaniu do 2021 roku.
Przypomnę, że ze względu na niską bazę za 2022 rok nie porównuję wyników r/r. Należy jednak pogratulować spółce, że tak świetnie poradziła sobie z pozyskaniem nowych i rozwojem dotychczasowych rynków.

cuplikan
Wykres 3. Przychody 3Q23

Mimo tak dobrej informacji odnośnie przychodów to jednak zabrakło wyraźnej dynamiki na wzrostach w dniu 23.10. Kurs w początkowej fazie zaczął rosnąć ponad 4% jednak dość szybo zapał zniknął i kurs zaczął opadać.
Tak więc na spółce wyraźnie widać, że nadal brak świeżych inwestorów i brak kapitału dla spółki.
Być może wyniki za 3Q23 pomogą coś więcej. Żeby spełnić oczekiwania/prognozę zarządu co do wyników za cały 2023 rok to spółka musi osiągnąć wynik netto w 3Q23 miedzy 20-22mln $ bo wtedy ma szanse na osiągnięcie maksimum z prognozy na poziomie 82mln$, pod warunkiem, że 4Q23 da zysk netto na poziomie 30-33mln$ netto. Do tej pory rekord za jeden kwartał to było 28,6mln USD.
Po pierwszym półroczu 2023 roku spółka ma wynik netto lepszy od 2022 roku i trochę słabszy od tego z 2021 roku. Trudno określić na ile chłonny jest Kazachski rynek na elektronikę. Wydaje się, że to 19-to milionowe państwo jest niczym studnia bez dna na sprzęt elektroniczny.

cuplikan
Wykres 4. Zysk netto 1H

Dzisiaj inwestorzy z pewnością czekają już na wyniki za 3Q23. To one pokażą w którym kierunku podąża spółka, czy zarząd przebije prognozę czy też jednak znajdzie się w jej zakresie.

Dodatkowo powinna pojawić się rekomendacja dotycząca zaliczki pod dywidendę.
Jeśli spółka ma pobić tę z poprzedniego roku to zaliczka powinna wynieść ok. 0,25-0,30USD czyli maksymalnie 4,5% a minimum 3,7% i w mojej ocenie niższa zaliczka może rozczarować inwestorów.
W sumie natomiast można by się spodziewać dywidendy na poziomie 0,5-0,55USD czyli nawet 8% (przy kursie USD 4,18zł i bez podatku) co byłoby naprawdę bardzo dobrym wynikiem. W efekcie to też oznacza, że w mojej ocenie wycena między 28 a 35zł byłaby na chwilę obecną dość realną wyceną spółki.
Gorzej jednak, że jak wspomniałem wcześniej kurs nie zareagował jakoś mocno pozytywnie na dobre wyniki za wrzesień. Taki brak impulsu może oznaczać, że jeszcze możliwe jest testowanie poziomów 26zł, aż do wyników za 3Q23.
Póki co spółka wyznacza coraz niższe szczyty co nie jest też dobrym sygnałem.

cuplikan
Wykres 5. Interwał dzienny | Wykres świecowy
cuplikan
Wykres 6. Interwał dzienny | Wykres liniowy

Jeśli w analizie technicznej kurs akcji tworzy coraz niższe szczyty w trendzie wzrostowym, może to sygnalizować występowanie tzw. "dywergencji negatywnej". Dywergencja negatywna jest sygnałem ostrzegawczym, sugerującym, że siła wzrostu spada i może dojść do odwrócenia trendu. Jest to oznaka, że pomimo trendu wzrostowego, inwestorzy stają się coraz mniej zainteresowani kupowaniem akcji, co może prowadzić do spadku cen.
Może to mieć różne przyczyny, takie jak zmniejszenie popytu na akcje danej spółki, złe wieści dotyczące fundamentów (w przypadku Asbis tego nie widać oczywiście, spółka generuje coraz wyższe przychody), bądź pojawienie się innych negatywnych czynników. Inwestorzy zwracają uwagę na takie sygnały, aby unikać potencjalnych strat.
Póki co jednak na wskaźnikach spółka nie wygląda źle. Wychłodzone RSI, które porusza się w górę oraz MACD które jest na sygnale kupna. Jedynie RSX opada w dół jednak nie jest to jeszcze sygnał negatywny.

cuplikan
Wykres 7. Interwał dzienny

Nadal oczywiście w grze mamy RGR, jednak w tym celu potrzebny jest test 30-30,5zł. Wtedy jednak zasięg korekty byłby w okolicach 20,5zł i trudno powiedzieć co by się musiało wydarzyć, żeby kurs aż tak mocno zszedł dlatego ten scenariusz zupełnie odrzucam. Choć wysoki wolumen na lewym ramieniu i spadający od Głowy do prawego ramienia mógłby to potwierdzać.

cuplikan
Wykres 8. Interwał dzienny | RGR

Wsparcie: 27,7/26,2/25,2zł
Opór: 28,6/29,3/30,5zł.

------------------------

Warto dodać, że spółka rozwija się również w obszarze robotyki. Ostatnio można było znaleźć dość ciekawą informację gdzie Asbis pod marką Aros oferuje robotyczne ramię do paletyzacji towaru. Wg danych jakie można uzyskać na stronie wydajność ramienia wynosi ok. 8 opakowań na minutę. To co jednak przykuwa uwagę to kalkulacja zwrotu z inwestycji liczona w miesiącach. Jeśli ktoś siedzi w branży logistyki i produkcji to być może orientuje się jaki jest okres zwrotu z takiej inwestycji? Czas pokaże ile uda się sprzedać tego produktu.
A jak powinno to wyglądać to polecam materiały dotyczące ramienia robotycznego do paletyzacji firmy ABB, która jest jedną z bardziej zaawansowanych w tym temacie. A sama inwestycja nie zwraca się w miesiącach tylko w latach.

Ostatnio Coca-Cola HBC Cyprus i ASBIS opracowały w pełni autonomiczny kiosk z napojami działający 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zamyśle firmy zarządzanie parkiem takiej floty kiosków ma być łatwe i z poziomu jednej osoby. Ciekawe jak ten projekt się rozwinie i oczywiście zakładam, że to początek rozwoju robotycznego ramienia. To jednak pieśń przyszłości dla inwestorów długoterminowych.
-----------------------
Notka:
Spojrzenie na spółkę jest moją prywatną i obiektywną opinią. Nie jest w żaden sposób zachętą do wykonywania jakichkolwiek transakcji na akcjach. Sam pomysł jest próbą obserwacji zachowania kursu w dłuższym okresie czasu i weryfikacji wpisów w kolejnych miesiącach.
Akcji nie mam i nie mam zamiaru ich kupować, co w mojej ocenie pozwala zachować obiektywne spojrzenie na wykres i samą spółkę.
ASBasbisTechnical IndicatorsTrend Analysis

Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
Juga di:

Publikasi terkait

Pernyataan Penyangkalan