Jak co miesiąc wracam do przychodów spółki Asbis. Spółka podała, że przychody za październik wynoszą ok. 261mln$ czyli o 31% więcej r/r. W październiku 2022 przychody te wyniosły 200mln, jednak patrząc na rok 2021 gdzie przychody wynosiły 246mln$ to wzrost ten wyniósł 6%. Jak już wcześniej pisałem, dla mnie istotniejsze jest porównania do 2021 roku ponieważ odnoszenie się do 2022 daje nam niższą bazę. Z drugiej strony od września 2022 spółka zaczęła poprawiać swoje przychody. To co mogło wpłynąć pozytywnie na sprzedaż za październik br. to sprzedaż nowej wersji iPhona 15, którego mieliśmy premierę we wrześniu 2023. Natomiast główna sprzedaż zapewne była w październiku kiedy pojawił się już w sklepach.
Wykres 1. Przychody | opracowanie własne Porównując całkowite przychody od stycznia do października w poprzednich latach to spółka już dzisiaj przebiła rok 2021 o 2%.
Wykres 2. Przychody styczeń – październik | opracowanie własne
Spółka niedawno pokazała też wyniki za 3Q23. W raporcie dla inwestorów fundamentalnych pewnym sygnałem powinien być one-off to jednak zostawiam do sprawdzenia dla bardziej dociekliwych inwestorów. Niemniej jednak to może tłumaczyć, dlaczego kurs zatrzymał się w miejscu po przecież dość dobrym raporcie kwartalnym. W każdy razie bardziej dociekliwi inwestorzy dostrzegli problem w spadku wyniku EBITDA r/r w 3Q o 14% i EBIT o 16,35%. Mniej dociekliwi inwestorzy spojrzeli tylko na zysk netto, który pokazał wynik +11,28% r/r. Jeśli więc są tacy, którzy zastanawiają się dlaczego wycena spółki jest jeszcze powyżej 30zł to powyższe wyniki EBITDA mogą być jakimś wytłumaczeniem. Warto też zwrócić uwagę na bilans spółki czy rachunek zysków i strat
Wykres 3. Bilans | Źródło TradingView
Wykres 4. Rachunek zysków i strat cz1.| Źródło TradingView
Wykres 5. Rachunek zysków i strat cz2. | Źródło TradingView
Analizę fundamentalną pozostawiam jednak bardziej doświadczonym inwestorom. Spółka zaproponowała wypłatę zaliczki pod dywidendę za 2023 rok w kwocie 0,2$ co oznacza, że w walucie USD kwota ta właściwie jest bez zmian. Natomiast nominalnie w PLN spadek dywidendy r/r wynosi ok. 15,8%. Rok temu ta zaliczka wyniosła ok. 95gr dzisiaj będzie to ok. 80gr. (ok. 65gr netto przy zwykłym koncie maklerskim)
Wykres 6. Stopa dywidendy Czyli na dzień dzisiejszy stopa zwrotu wynosi 2,8%. Oczywiście jest to zaliczka i finalnie sama dywidenda może wynieść ok. 0,5$ czyli inwestor może jeszcze otrzymać ok. 1,2zł (rok temu było 1,02zł w drugiej transzy w wypłaconej w lipcu 2023). W efekcie więc mamy ok. 7% stopy dywidendy podzielonej na dwie transze. Nie jest to zły wynik przy spółce dzielącej się dywidendą w każdym roku od 2016 roku (wcześniej dywidendy były wypłacane w różnych okresach). W mojej ocenie dla dobrej fundamentalnie spółki problemem jest popyt na akcje. Z drugiej strony spółka jest mniej więcej na poziomie przychodów z 2021 roku kiedy to kurs był w okolicach 27-28zł. Czyli możliwe, że inwestorzy nie widzą sensu inwestować w spółkę, która ma podobne przychody jak dwa lata temu czyli +2%. A wzrost zysków netto to +5,7% licząc do 2021 roku w USD. Możliwe, że potrzebny jest dodatkowy impuls. Być może też sytuacja na UKR pokazała, jak spółka jest wrażliwa na sytuacje w krajach byłego ZSRR. Analiza Techniczna
Wykres, który dodaję od pewnego czasu do każdego pomysłu nie zmienia się zbytnio. Wcześniej pisałem o klinie zwyżkującym, z którego doszło do wybicia dołem. W dalszym okresie pisałem o możliwym RGR, jednak wówczas zasięg spadku wynosiłby ok. 21-22zł co również odrzucałem.
Wykres 7. Interwał dzienny Na wykresie strafa popytu i podaży jest nadal aktualna co widać było zwłaszcza na początku listopada, kiedy to kurs się wyraźnie odbił w dół. Czyli to tutaj inwestorzy chcą realizować swoje zyski. W dniu 24.11 będziemy mieć notowania bez dywidendy co pokaże jak silny jest papier i czy znajdą się na niego chętni. W mojej ocenie odcięcie DY nastąpiło samoczynnie przez inwestorów, którzy sprzedawali akcje zaraz po informacji o zaliczce czyli 08.11 kiedy to kurs spadł o blisko 3%. Być może wrócą na spółkę dopiero w piątek. Może to być spowodowane tym, że mając zwykłe konto maklerskie nie każdy chciał czekać na odcięcie kwoty brutto czyli 80gr i otrzymaniu na konto kwoty netto tj. 65gr, tutaj też zależy wszystko od kursu DM. Na oscylatorach spółka wygląda dość dobrze. Mamy wychłodzone wskaźniki, które mogą dać sygnał do wzrostów. Z drugiej strony poziom 30zł to bardzo silny opór i zanim kurs tam dojdzie to okaże się, że wskaźniki będą zbyt wygrzane by przebić ten sufit.
Wykres 8. Interwał dzienny | oscylatory
Dlatego warto ustawić alert na poziomie 27zł jako miejsce wsparcia przy odcięciu DY i dalej 26,2zł jako wsparcie numer 2 gdzie przebicie tego poziomu może sprowadzić kurs w okolice 23-25zł. Natomiast drugi alert w strefie 30-31zł gdzie może dojść do znaczącej realizacji zysków dla inwestorów lubiących zysk rzędu 10-15% jeśli policzymy od dołka na 27,2zł z 20 listopada 2023.
Wsparcie:27/26,2/25zł Opór: 28,4/29,2/30-31zł
Notka: Spojrzenie na spółkę jest moją prywatną i obiektywną opinią. Nie jest w żaden sposób zachętą do wykonywania jakichkolwiek transakcji na akcjach. Sam pomysł jest próbą obserwacji zachowania kursu w dłuższym okresie czasu i weryfikacji wpisów w kolejnych miesiącach. Akcji nie mam i nie mam zamiaru ich kupować, co w mojej ocenie pozwala zachować obiektywne spojrzenie na wykres i samą spółkę.
Informasi dan publikasi tidak dimaksudkan untuk menjadi, dan bukan merupakan saran keuangan, investasi, perdagangan, atau rekomendasi lainnya yang diberikan atau didukung oleh TradingView. Baca selengkapnya di Persyaratan Penggunaan.