ReutersReuters

Dolara czeka najdłuższa seria strat w skali tygodnia od 2020 roku

Dolar może zakończyć tydzień na minusie, co poprowadzi go do najdłuższej serii tygodniowych strat od prawie trzech lat, ponieważ rosną oczekiwania na rychły koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w USA po oznakach, że inflacja może wyhamowywać.

Czwartkowe dane pokazały, że ceny produkcji w USA (PPI) spadły w ubiegłym miesiącu najmocniej od prawie trzech lat, a dzień wcześniej dane pokazały, że inflacja CPI również spowolniła zgodnie z oczekiwaniami.

Indeks dolara DXY, który mierzy siłę amerykańskiej waluty w porównaniu z sześcioma innymi, spadł do mniej więcej rocznego minimum na poziomie 100,78.

Ostatnio spadał o 0,1% do 100,90 i zmierzał do spadku w skali tygodnia o ponad 1%, co byłoby największą zniżką od stycznia. Oznaczałoby to piątą z rzędu tygodniową stratę, najdłuższą taką serię od lipca 2020 roku.

"Wzrost CPI był bliski oczekiwaniom, więc jest to znacząca reakcja rynku na wynik dość bliski konsensusu i myślę, że jest to miara tego, jak negatywne są obecnie nastroje wokół dolara" -powiedział główny strateg walutowy RBC Capital Markets Adam Cole.

"Trudno z tym walczyć, nawet jeśli tak naprawdę się z tym nie zgadzasz. My się nie zgadzamy" – dodał.

RBC Capital Markets oczekuje, że na koniec roku euro będzie wyceniane na 1,03 dolara, a w piątek kosztowało ono 1,1058 dolara, co oznacza wzrost o 0,1% w ciągu dnia i najwyższy poziom od roku. EURUSD

Cotygodniowe dane Commodity Futures Trading Commission pokazują, że zarządzający utrzymywali długie pozycje w euro o wartości 19,631 miliarda dolarów, jednocześnie zajmując krótkie pozycje w stosunku do jena, funta szterlinga, dolara kanadyjskiego, australijskiego i nowozelandzkiego oraz franka szwajcarskiego. (0#NETUSDFX=)

"Najłatwiejszym sposobem wyrażenia negatywnej opinii na temat dolara było wykorzystanie euro" – powiedział Ray Attrill, szef strategii walutowej w National Australia Bank.

Podobnie funt GBPUSD osiągnął w piątek 10-miesięczne maksimum na poziomie 1,2545 dolara, po czym ustabilizował się na poziomie 1,2512 dolara. Wobec euro EURGBP spadał o 0,2% do 88,39 pensów.

Rynki pieniężne wyceniają 69% szans, że Fed podniesie w maju stopy procentowe o 25 punktów bazowych, lecz od lipca do końca roku wyceniają również serię obniżek, które miałyby doprowadzić stopy procentowe do poziomu 4,3% w grudniu, w porównaniu z obecnym przedziałem 4,75-5,00%. (0#FEDWATCH)

Do oznak, że globalna presja inflacyjna słabnie, dołączył nieoczekiwany wzrost chińskiego eksportu, który w marcu wzrósł o 14,8% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, zdumiewając ekonomistów, którzy w ankiecie Reutera przewidywali spadek o 7,0%.

Optymistyczne dane z Chin, wraz z solidnym marcowym raportem o zatrudnieniu w Australii, umocniły dolara australijskiego AUDUSD, który może zakończyć tydzień wzrostem o 1,5%.

Ostatnio spadał o 0,2% do 0,6772 dolara USA. Dolary australijski i nowozelandzki są często wykorzystywane jako bardziej płynne odpowiedniki chińskiego juana.

Dolar nowozelandzki NZDUSD rósł o 0,1% do 0,63035 dolara, po skoku o 1,3% w czwartek.

Japoński jen USDJPY nieznacznie zyskiwał. Dolar słabł o 0,2% do 132,27 jena, podczas gdy juan na rynkach zagranicznych USDCNH rósł o 0,4% do 6,8463 za dolara.

Masuk atau buat akun gratis selamanya untuk membaca berita ini